S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

ako predĺžiť životnosť motora

10 tipov, ako predĺžiť životnosť vášho motora

Či už ste vlastníkom staršieho alebo novšieho auta, prioritou pre jeho dlhodobú funkčnosť, je správna a dostatočná starostlivosť o jeho motor. Dnes sa pozrieme na 10 základných faktorov, ktoré majú na agregát významný vplyv a dokážu tak ovplyvniť dĺžku jeho životnosti.

1. Servis ihneď po kúpe

Ak kupujete jazdené vozidlo a majiteľ Vám o jeho predchádzajúcom servise narozprával čokoľvek, preventívnou výmenou základných komponentov nič nepokazíte. Diely zapaľovacieho či sacieho systému, prevádzkové kvapaliny, ale aj dôležité časti rozvodov sa stávajú častým cieľom klamlivých informácií. Neraz sa stalo, že bola takáto činnosť podložená nálepkou v priestore motora, no reálny servisný zásah v minulosti vykonaný nebol.

2. Tankovanie kvalitného paliva

Nie len z dôvodu neustále rastúcich cien pohonných hmôt sa množstvo majiteľov motorových vozidiel uchyľuje k výhodnejšiemu, zato riskantnému tankovaniu lacných, pochybných palív. Netreba zabúdať na fakt, že väčšina cenovo výhodných palív neobsahuje dostatočné množstvo aditív, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu v údržbe čistoty motora. Dlhodobé používanie takýchto palív vedie k usádzaniu nečistôt nie len v motore, ale v celom palivovom systéme.

3. Kontrola prevádzkových kvapalín

Dostatočná hladina prevádzkových kvapalín je pre dlhú životnosť motora jedným z najpodstatnejších faktorov. Každá jedna z nich má v motore svoj špecifický význam a ich nedostatok môže postupne viesť až k zadretiu motora. Nemusí sa tak stať okamžite, avšak vysoká teplota vznikajúca dôsledkom ich absencie, pomaly znehodnocuje rôzne priľahlé tesnenia a v dôsledku ich oslabenej funkcie sa už čoskoro začnú prejavovať prvé komplikácie.

4. Pravidelná výmena rozvodov

Pretrhnutie rozvodového remeňa vedie k fatálnemu poškodeniu agregátu. Aj napriek tomu sa nájde množstvo šoférov, ktorí jeho výmenu odkladajú z dôvodu finančnej náročnosti servisného zásahu. Hoci skutočne výmena rozvodovej sady nepatrí k tým najlacnejším, je potrebné si porovnať veľkosť investície, až skutočne príde k ich poškodeniu. Vo väčšine prípadov sa zdá byť výhodnejšie začať zháňať druhý motor.

5. Prevádzková teplota motora

Dosiahnutie prevádzkovej teploty motora je základom každej jazdy. Je potrebná k správnej funkcii mazív, ktoré zabezpečujú jeho hladký chod. Preto by v prípade príliš nízkej teploty nemal byť agregát vystavený vysokej námahe. Rovnako nebezpečná dokáže byť aj vysoká teplota, ktorú môže zapríčiniť nedostatočné chladenie, prípadne nízka hladina prevádzkových kvapalín. V takomto prípade dôjde k pripaľovaniu motorového oleja na pohyblivých častiach motora.

6. Pravidelná výmena filtrov

Filtrácia vzduchu, paliva aj oleja musí byť pre správny chod motora bezchybná. Vzduchový, palivový aj mazací systém pracujú neustále, preto je potrebné zabezpečiť im bezproblémový prietok. Výmena jednotlivých filtrov na pravidelnej báze zabezpečuje dostatočnú cirkuláciu oleja v mazacej sústave a dostatočný prísun vzduchu a paliva do spaľovacieho priestoru motora.

7. Kontrola funkčnosti senzorov

Overovanie funkčnosti jednotlivých senzorov merajúcich hodnoty je často krát zanedbávaným krokom pri bežnej servisnej prehliadke. Hodnoty namerané týmito senzormi sú však odosielané do riadiacej jednotky, ktorá na základe nich vypočítava a nastavuje chod motora. V prípade, keď sú ale hodnoty namerané senzormi nesprávne, rovnako nesprávne bude tiež nastavenia chodu motora riadiacou jednotkou. V konečnom dôsledku to môže priniesť napríklad spaľovanie bohatej zmesi.

8. Kontrola zapaľovacieho systému

Obyčajná výmena sviečok niekedy stačiť nemusí. Na zapaľovací systém je potrebné pozerať sa ako na celok a v prípade vykonávania pravidelných servisných opráv preveriť, či je každý z komponentov tohto systému v stopercentnom poriadku. Poškodenie niektorého z jednotlivých dielov systému vedie k vynechávaniu práce valca, čo má za následok nepravidelný chod motora.

9. Pravidelná výmena oleja

Nie len kontrola hladiny, ale aj pravidelná výmena motorového oleja je alfou a omegou dlhej životnosti motora. Primárne vlastnosti oleja, teda mazanie a zabraňovanie vnútornej korózii časom degradujú a z oleja sa stáva akási bezvýznamná tekutina. Navyše sa v ňom za dobu jeho používania nahromadilo množstvo nečistôt, ktoré môžu postupne upchávať olejové kanáliky. To by mohlo znamenať obrovský problém s mazaním a odvádzaním tepla v prípade neskoršej výmeny.

10. Agresívna jazda

Častou jazdou na hranici maximálnych otáčok motor trpí, to nie je žiadnou novinkou. Okrem toho, že dochádza k rýchlejšej degradácii vlastností prevádzkových kvapalín, namáhané sú najmä pohyblivé mechanické diely či rôzne tesnenia. Nebezpečnou sa stáva vysoká teplota tvorená práve nadmernou prácou motora, čím môže dôjsť až k zadretiu motora. Treba na to myslieť vždy, keď sa rozhodnete vyhnať otáčkomer do červených čísel.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: