S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Aditíva do paliva - oplatí sa do nich investovať?

Používanie aditív do paliva je tiež jednou z tém, ktoré riešia nie len automechanici, ale aj bežní majitelia motorových vozidiel. Jedna strana na túto „doplnkovú výživu“ pre svoj motor nedá dopustiť, tá druhá hovorí o zbytočne vyhodených peniazoch bez požadovaného efektu. Pre definitívnu odpoveď si najskôr povedzme čo to aditíva vlastné sú a akým spôsobom dokážu vášmu motoru pomôcť:

Aditíva sú prídavné látky, ktoré rozdeľujeme podľa daného druhu paliva. Úlohou týchto látok pridávaných do benzínu je zvýšiť jeho oktánové číslo, zatiaľ čo pri nafte jej cetánové číslo. V skratke by sa po použití mal dostaviť výsledok v podobe zníženia spotreby paliva a lepšieho chodu motora. Tým to však nekončí. Okrem dvoch základných výhod aditíva chránia motor pred koróziou a čistia palivový systém, čím predlžujú jeho životnosť, znižujú bod tuhnutia nafty, zvyšujú jej mazľavosť a eliminujú nežiadúce účinky vody v palive.

Ako prospievajú aditíva vášmu agregátu už vieme, otázkou je, prečo ich neobsahuje už samotné palivo? Obsahuje… Každé palivo obsahuje svoje aditíva, no ako možno predpokladať, klasické palivo ich obsahuje výrazne menej ako prémiové palivá a dôvod je jednoduchý. Cena – množstvo majiteľov áut stále rado tankuje lacno a drvivá väčšina z nich prémiovým palivám proste neverí. Radšej pridá aditíva dodatočne, hoci sú prevádzky čerpacích staníc prísne kontrolované, či predávajú skutočne to, čo uvádzajú na svojich stojanoch. A tu vzniká priestor pre ďalšiu otázku: oplatí sa používať aditíva do prémiového paliva? Nie, po ich pridaní sa už vlastnosti paliva nijak významne nezmenia.

Zhrnutie:

Oplatí sa teda tieto prídavné látky používať? V prípade ich používania do prémiových palív vyhadzujete peniaze z okna. Pokiaľ tankujete bežné, lacnejšie pohonné hmoty, ich používanie určite nie je na škodu, no treba mať na pamäti, že nadmerné používanie aditív už pre motor nemá žiaden prínos. Pozorne si preto prečítajte etiketu výrobku a uistite sa, že ho používate správne. Podstatné je neočakávať výsledok hneď po aplikácii. Všetko potrebuje svoj čas a až dlhodobé a pravidelné používanie dokáže pozitívne ovplyvniť chod vášho motora a stav palivového systému.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: