Auto nejde naštartovať. Čo môže byť príčinou?

Auto nejde nechce naštartovať

Auto nejde naštartovať. Čo môže byť príčinou?

Auto nechce naštartovať

Každý vodič sa aspoň raz vo svojom živote stretne s momentom, že jeho auto odmieta naštartovať. Táto situácia môže byť frustrujúca, obzvlášť preto, že vždy prichádza v situáciách, kedy sa niekam ponáhľame. Dnes sa pozrieme na tie úplne najbežnejšie príčiny, prečo motor nechce naštartovať.

Vybitá batéria

Najčastejšou príčinou, prečo auto nejde naštartovať, je slabá alebo takzvane mŕtva batéria. Ak po otočení kľúčom v zapaľovaní počujete iba cvakanie alebo naopak nič, pravdepodobne je príčinou neschopnosti motora naštartovať práve batéria, pretože nemá dostatočné množstvo energie na jeho roztočenie.

Riešenie:
– Skúste batériu nabiť alebo použite štartovacie káble a za pomoci iného vozidla skúste motor naštartovať.
– Ak je batéria staršieho dáta, možno bude potrebné ju vymeniť.

Chybný štartér

Ak batéria nie je problém, štartér býva druhým najčastejšie podozrivým komponentom. Jedná sa o malý motorček, ktorý za pomoci elektrického prúdu uvádza motor do pohybu.

Riešenie:
– Skontrolujte, či nie sú na štartéri alebo jeho okolí viditeľné mechanické poškodenia.
– Ak počujete jediný hlasný klik pri pokuse o naštartovanie, môže to byť štartér. Zvažte jeho kontrolu alebo výmenu v servise, aby ste problém eliminovali.

Chybný palivový systém

Motor pre svoj správny chod potrebuje dostatočné množstvo paliva. V prípade jeho nedostatku nemá motor dostatok energie pre svoju prácu. Palivová sústava je komplexný systém, ktorý by mal byť za každých okolností v dobrej kondícii a preto je potrebné nie len tankovať kvalitné palivá, ale nezanedbávať jeho pravidelnú údržbu.

Riešenie:
– Skontrolujte obsah v nádrži (Sme ľudia, stane sa)
– Skontrolujte, prípadne vymente palivový filter.
– Započúvajte sa, či sa pri otočení kľúčom spustí palivové čerpadlo. Ak nie, bude potrebné ho podrobiť odbornému servisu, alebo dať vymeniť.

Prečítajte si tiež:

10 tipov, ako predĺžiť životnosť vášho motora

ako predĺžiť životnosť motora

Zanesený vzduchový filter

Vzduchový filter, ktorý je príliš znečistený, môže obmedziť prívod vzduchu do motora a to môže zabrániť jeho naštartovaniu.

Riešenie:
– Skontrolujte a vyčistite, alebo rovno vymeňte vzduchový filter za nový aby ste v prípade opätovných neúspešných štartov mohli filter z vylúčiť z podozrivých. 

Problémy so zapaľovaním

Aj zapaľovacia sústava je komplexný systém, bez ktorého sa motor nepohne.  Ak má váš motor problémy so zapalovaním, môže to byť kvôly zaneseným zapaľovacím sviečkam či poškodenej kabeláži.

Riešenie:
– Skontrolujte stav sviečok a vysokonapäťových káblov.
– Ak sú tieto komponenty vo zlom stave, mali by ste ich vymeniť. 

Chybná elektronika

Moderné vozidlá disponujú množstvom prídajvných elektronichých komponentov, ktoré môžu niesť zodpovednosť za neschopnosť naštartovať motor. 

Riešenie:
– Skontrolujte hlavné elektrické komponenty a spoje.
– V prípade neistoty navštívte odborný servis, pretože diagnostika problému elektrických komponentov nemusí byť jednoduchá.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: