Biely dym z výfuku

Biely dym z výfuku auta

Biely dym z výfuku – čo ho spôsobuje a ako problém odstrániť?

Z výfuku vychádza biely dym

Existuje niekoľko možných príčin, prečo by z výfuku auta mohol výchádzať biely dym. Aj keď sa na prvy pohľad zdá, že môže ísť o vážny problém, skutočne sa môže jednať len o bežnú banalitu. Dnes sa pozrieme na to, aké sú najčastejšie príčiny vzniku bieleho dymu aj na to, ako tieto problémy možno vyriešiť.

Vlhkosť vo výfukovom systéme

Azda najčastejšou príčinou, vďaka ktorej môžeme spozorovať únik bieleho dymu z výfuku je vlhkosť ovzdušia. V chladnejšom počasí sa takáto vlhkosť môže usadiť vo výfuku a jeho postupným zohrievaním spôsobeným prácou motora sa z neho voda začína vyparovať.  Ak sa skutočne jedná iba o usadenú vlhkosť v potrubí, biely dym by po jej odparení už z výfuku vychádzať nemal.

Prečítajte si tiež:

Voda v motorom oleji - je to vážny problém?

voda v motorovom oleji

Voda v motore

O oniečo vážnejší, ale pri starších vozidlách celkom bežný problém sa môže postarať aj presakovanie chladiacej kvapaliny do spaľovacieho priestoru motora. Chladiaca kvapalina prúdi v motore cez rôzne kanáliky a odvádza z neho prebytočné teplo. V prípade vzniku poškodenia na niektorom z tesnení sa však chladivo môže dostať priamo do valcov a jeho spálením vznikne vodná para , ktorá je postredníctvom zvodov odvádzaná do výfukového systému. Zlyhanie tesnenia môžeme pozorovať aj postupným ubúdaním hladiny kvapaliny z nádobky pod kapotou. Riešením je odhalenie miesta prieniku kvapaliny a bezodkladná výmena príslušného tesnenia.

Problém so spaľovaním

Nesprávne spaľovanie, respektíve nesprávny pomer vzduchu a paliva sa môže prejavovať roznymi farbami dymu vychádzajúceho z výfuku – od bielej až po čiernu. Všetko záleží od konrétneho pomeru. Preto pokiaľ sa nejdená len o vlhkosť, ani nepozorujeme ubúdanie chladiacej kvalapiny v nádobke, ďalším krokom je kontrola správneho spaľovania motora. Tá by mala zahŕňať výmenu vzduchového a palivového filtru. Ak je priechodnosť filtrov obmedzená, motor pracuje ťažšie a pomer vzduchu a paliva v ňom s pravdepodobnosťou nebude správny.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: