S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Chiptuning - aké výhody táto úprava prináša a aké sú jej riziká?

Chip už nie je len výsadou mladých, ktorí túžia vytiahnuť ďalšie kone zo svojho motora. Dnes sa jedná o službu, ktorú využívajú všetky vekové kategórie šoférov. Tí mladší pre spomínané zvýšenie výkonu a krútiaceho momentu, starší zasa pre zníženie nákladov na pohonné hmoty či zlepšenie reakcie plynového pedálu pri náhlom zrýchlení. Áno, obyčajná úprava softvérových nastavení dokáže na niektorých autách dodať až 35% výkonu a zároveň znížiť spotrebu až o 15%.

Úpravu riadiacej jednotky využívajú dokonca aj majitelia nákladných vozidiel a autobusov. Tým však nejde o to, aby sa pri akcelerácii postavili na zadné kolesá, no skôr sa snažia dosiahnuť lepšiu optimalizáciu ťažnej sily vozidla. Spoločnosti zaoberajúce sa chip tuningom uvádzajú aj ďalšie prínosy, akými sú napríklad: rýchlejší nástup točivého momentu už v nižších otáčkach pre bezpečnejšie predbiehanie alebo zvýšená pružnosť motora. Pravdou však je, že všetko pre má aj svoje proti, preto sa pozrime na riziká, ktoré so sebou chip prináša.

Tým najzávažnejším je priamo úmerné opotrebenie pohyblivých častí motora. To znamená zvýšený výkon = viac opotrebené komponenty vplyvom väčšieho trenia a vyššej teploty. Pred podstúpením takejto úpravy teda dobre zvážte, či ste ochotný tráviť viac času servisovaním a interval pravidelnej údržby o niečo skrátiť. Niekomu to za ten výkon stojí a zvýšenú starostlivosť pokladá aj tak za spôsob zábavy.

Každopádne – cena úpravy sa začína na 150 €urách a v závislosti od typu auta môže stáť aj niekoľkonásobne viac. Väčšina internetových stránok poskytovateľov služby vám dokáže cenu vypočítať ihneď a na základe toho si môžete vypočítať všetky prínosy o riziká.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: