S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Čína zrejme nepozná hranice. 17 napodobenín svetoznámych dizajnov áut

O tom, že Čína má v záľube kopírovať dizajny rôznych svetových výrobcov netreba dlho diskutovať. Zaujímavé však je, aká široká škála produktov sa na trhu objavuje. Kedysi to boli najmä pochybné mobilné telefóny, dnes sú to autá – a nie len tak hocijaké. Od klasických malých mestských až po tú najluxusnejšiu triedu. To všetko môžeme nájsť na tradičnom čínskom autosalóne. Poďme sa teda pozrieť na zopár týchto skvostov a porovnať si ich vizuál s originálom.

1.

To najlepšie si necháme nakoniec a začneme od malej klasiky, ktorá je u nás dosť známa. Hoci sa zdá že kopírovať a ponúkať o niečo lacnejšie sa oplatí najmä drahé značky, opak je pravdou. Potvrdzuje to aj model s názvom Chery Riich M1, ktorý sa až nápadne podobá na Toyotu Yaris druhej generácie.

2.

Ďalším mestským premiestňovadlom, ktorým sa Čína pokúša o elekto-hybtidnú je Zotye E30. Dizajnér pravdepodobne príliš kreatívny nebol, nakoľko karoséria nápadne pripomína dobre známy Smart a interiér zasa Teslu Model S. Táto krabička dokáže prejsť 150 kilometrov na jedno nabitie a ručička tachometra sa zastaví na 80km/h.

3.

Lifan 330 dokonca svoj vzor Mini v jednom smere predbehol a to v tom, že karoséria dostala štvoricu dverí, zatiaľ čo automobilka Mini o tom ešte ani neuvažovala. Čisto náhodná podobnosť sa však nekončí len karosériou a pokračuje aj v interiéri. Treba však uznať, že táto napodobenina má niečo do seba.

4.

Kategória SUV zažíva najmä v Európe veľký „boom“ prečo teda neskúsiť preraziť niečim podobným aj v Číne. Falošný Volkswagen Touareg nebol inšpirovaný len tvarmi karosérie. Dizajnéri sa nebránili skopírovať ani tie najmenšie detaily a čo je podstatné, rovnako aj paletu farieb. Vozidlo Zotye T600 je však postavené na platforme Lancie.

5.

Range Rover je ďalším SUV, ktoré je v Európe považované za luxusnú triedu. Nápadne podobný Hongqi LS5 nezašiel tak ďaleko ako ostatní. Napríklad výrazná chrómová maska je značne unikátna, čo však bolo skopírované o niečo viac je interiér. Najviac si to odniesla stredová konzola, ktorá je nabitá modernými technologickými vychytávkami.

6.

Čína pri počte obyvateľov samozrejme nezabúda ani na veľké, viacmiestne vozidlá. V tomto segmente si to odniesol Mercedes-Benz Vito v kombinácii s niektorými prvkami Volkswagenu a PSA. Cena MPV Dongfeng S500 začína na sume približne 12 200€

7.

Drzosť niekedy nemá žiadne hranice. Dôkazom toho je model BAIC BJ80C, ktorý bol zjavne inšpirovaný Mercedesom triedy G. Došlo k tomu aj napriek faktu, že Daimler vlastní 20% akcií tejto Čínskej automobilky. Mercedes sa síce snažil výrobe zabrániť, no márne. BJ80C nakoniec vyrobili aj vo verzii safari.

8.

Ďalšiu kópiu má rovnako na svedomí automobilka BAIC. Nejedná sa až tak o priamu napodobeninu konkrétneho auta, ale o zlepenie viacerých modelov dohromady. Skrížením Jeepy Cherokee a Wrangler vzniklo niečo s názvom BAIC X424. Opäť treba podotknúť, že nevyzerá zle.

9.

Tento zlepenec inšpirovaný Volkswagenom Tiguan v sebe skrýva o niečo viac. Nemyslím tým vesmírne technológie, ale rôzne prvky napríklad z Kie Sorento alebo Audi Q3. Pod výtvor s názvom Baojun 560 sa podpísali hneď dve automobilky SAIC a Wuling, ktoré na projekte pracovali spoločne.

10.

Čo by to bolo za autosalón bez účasti BMW – teda vlastne bez Brilliance V5. Zaujímavé však je, že čínska automobilka, podobne ako BAIC, je oficiálnym partnerom BMW a tento model vypustila na trh len chvíľu po tom, čo sa v predaji objavila predloha v podobe modelu X1.

11.

Dokonca ani susedná zem nepatrí k výnimkám, pokiaľ ide o inšpiráciu. Lexus RX akoby bol skopírovaný 1:1 a na konci sa dizajnér pokúsil aspoň prednú časť vymyslieť inak. Profil karosérie BYD S7 vrátane zakrivenia okien je úplne zhodný s originálom. Nechýba ani malý strešný spojler a rovnaké koncové svetlá.

12.

Mysleli ste si, že Audi sa na zozname neobjaví? Márne… Aj napriek tomu že originálny model Audi A6 sa v Číne teší veľkej obľube, predsa sa našiel niekto, kto to potrebuje spraviť po svojom. Do detailu skopírované boli nie len svetlá a tvar karosérie, ale mám pocit že aj názov modelu je nejaký podozrivý – JAC A6

13.

Automobilka Zotye sa nezastaví naozaj pred ničím. Pustila sa do výroby akejsi náhrady sedanu Hyundai Genesis a opäť k tomu nezabudla využiť aj prácu ďalších návrhárov. Preto na modely Zotye Z700 môžeme nájsť prvky z Audi A6 či Hondy Accord. Tými bol vybavený najmä interiér.

14.

Opäť tu máme jedno luxusné SUV, ktoré sa však dosť podobá na Range Rover Evoque. Automobilka Haval, ktorá má toto dielu na svedomí, sa už v minulosti nebránila skopírovať niektoré vozidlá 1:1 – samozrejme so svojim logom na prednej maske. Model Haval H6 Coupe však týmto prípadom nie je, skôr si len prepožičal niektoré prvky originálu.

15.

Toto luxusné SUV pomenované Zotye SR9, prekvapilo na autosalóne aj samotných výrobcov Porsche. Nie len že tvar karosérie nápadne pripomína Porsche Macan, skopírovaných bolo aj množstvo malých detailov a čo zástupcov originálu zaskočilo najviac? Použitie rovnakých dielov od toho istého výrobcu, ktoré navrhlo a použilo samotné Porsche.

16.

Svoju čínsku podobizeň si zaslúžil aj Jaguar F-Pace. Hovorí sa dokonca o tom, že návrhár kópie s názvom Hanteng EV si zaobstaral originál, podľa ktorého navrhoval toto dielo. Nech sa snažil akokoľvek, agresívne črty karosérie sa mu „požičať“ nepodarilo a dizajnovo vznikol len priemer v podobe Renaultu či Citröenu namiesto očakávaného luxusu.

17.

Ani vrcholové limuzíny za astronomické sumy sa nevyhýbajú perám čínskych návrhárov – ak ich tak vôbec môžeme nazývať. Dlhodobo budovaná značka, ktorá si zakladá najmä na kvalite a luxuse dostala dvojníka modelu Rolls-Royce Phantom. Rovnako, ako nie viac vybavená napodobenina s názvom Geely GE pritom stojí len desatinu ceny originálu.

Existuje ešte ohromné množstvo áut, ktoré sa čínske automobilky snažia napodobniť a dostať medzi ľudí zväčša ich smiešnou cenou. Od starého chrobáka až po fejkové Lamborghini Urus – toto všetko môžeme bežne nájsť nie len na tamojších autosalónoch, ale aj v bežnej premávke. Nabudúce sa môžeme pozrieť na ďalšie vozidlá, s ktorých dizajnom si návrhári veľa práce nedali a inšpirovali sa nie len v Európe.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: