Čo sa stane ak nezaplatím PZP

Čo ak nezaplatím PZP

Poistenie vozidla: Čo sa stane ak nezaplatím PZP?

Povinné zmluvné poistenie

Ako už samotný názov napovedá, nejedná sa o žiadne dobrovolné či doplnkové poistenie vozidla. Zákonné poistenie je potrebné už pri prihlasovaní auta na príslušnom dopravnom inšpektoráte. Po uplynutí doby jeho platnosti (3 mesiace, 6 mesiacov, 12 mesiacov) sa môže stať, že z nejakého dôvodu nebude ďalšie obdobie pokrývania škôd uhradené. Čo môže byť príčinou? Tých môže byť mnoho. Či už zábudlivosť, prehliadnutie oznámenia o čase expirácie a potrebe opätovnej úhrady PZP alebo nevyužívanie vozidla na premávku na cestných komunikáciách. Čo sa môže stať v prípadne, keď povinné zmluvné positenie nebude včas uhradené?

Čo sa stane ak nezaplatím PZP?

  • V prvom rade Vám pri kontrole dopravnou políciou hrozí pokuta. Za nepredloženie karty / potvrdenia o platnosti povinného zmluvného poistenia môžete dostať pokutu vo výške od 16€ až po 3 320€
  • V druhom rade, v prípade spôsobenia škody na cudzom vozidle alebo majetku, za vás poisťovňa nenesie žiadnu zodpovednosť. Je to akoby ste u nich nikdy poistenie neuzatvárali a teda bude musieť byť celá spôsobená škoda uhradená z vlastného vrecka. 
  • „Pokuta“ od samotnej poisťovne. Stretli sme sa už aj s prípadom, kedy poisťovňa PZP pri jeho expirácii nezrušila. Aj keď majiteľ  svoje vozidlo dlhodobo nevyužíval a tým pádom nepovažoval povinné zmluvné poistenie za potrebné, bol nútený celé toto obdobie dodatočne doplatiť. 
  • Automatické zruženie PZP. Ak dôjde k expirácii poistenia a to nie je v krátkej dobe opätovne uhradené, poisťovňa môže zmluvu úplne zrušiť.

Vyberte si správne PZP

Čo je pri povinnom zmluvnom poistení to najdôležitejšie? Už dávno to nie je cena. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať jedna ponuka výrazne výhodnejšia ako tá druhá, je potrebné si detailne pozrieť, ktorá čo zahŕňa. Rozdiel môže byť v zopár eurách ale jedna poisťovňa môže v danom balíku zahŕňať aj poškodenie čelného skla a druhá nie.

Ak plánujete uzatvoriť PZP, kliknite sem a nájdite si tú najvýhodnejšiu ponuku.

Prečítajte si tiež:

Kedy Vám môže poisťovňa zamietnuť vyplatenie poistného plnenia?

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: