S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Kedy Vám môže poisťovňa zamietnuť vyplatenie poistného plnenia?

Uzatvorenie a zaplatenie povinného zmluvného poistenia môže byť pre niekoho zbytočným poplatkom, pre iného je to zasa finančná istota v prípade dopravnej nehody. Je nepodstatné, do ktorej skupiny patríte, pretože bez platnej poistky vám nové auto neprihlásia a jazdené neprepíšu. Ani s platnou zmluvou vám však v prípade kolízie nemusí vzniknúť nárok na zaplatenie spôsobenej škody. V akých prípadoch môže poisťovňa odmietnuť vyplatiť poistné plnenie?

Nepravdivo uvedený spôsob nehody:

Po každej dopravnej kolízii je povinnosťou všetkých zúčastnených vodičov spísať záznam o nehode (ktorý je prílohou poistnej zmluvy) a uviesť v ňom všetky dôležité podrobnosti. Záznam sa odovzdáva poisťovni, ktorá na základe zistenia zamlčaných faktov alebo rôznych nezrovnalostí môže odmietnuť vyplatenie náhrady za spôsobenú škodu.

Alkohol v dychu / krvi:
Tento bol by mal byť jasne pochopiteľný každému, no v prípade že nie je: Na Slovensku nie je zákonom stanovená žiadna tolerancia alkoholu v krvi či dychu. Pozor! Výnimkou však nie sú ani lieky či rôzne výživové doplnky, po užití ktorých je neodporúčané alebo vyslovene zakázané viesť motorové vozidlo.
Nesprávne pneumatiky:
Použitie zimných pneumatík pri súvislej vrstve snehu je prikázané cestným zákonom. No pokiaľ máte na vozidle obuté letné pneumatiky v zime aj za suchého počasia, poisťovňa to môže proti vám použiť.
Porušenie predpisov prevádzky:
Predpisy o prevádzke motorového vozidla sú zväčša porušované nesprávnym umiestnením / rozmiestnením nákladu vo vozidle, alebo prekročením maximálneho povoleného počtu prepravovaných osôb.
Výtlky a lesná zver:
Ak dôjde k zrážke so zverou, je potrebné mať nie len pripoistenie k bežnému poisteniu vozidla, ale tiež daný incident zaevidovať a privolať na miesto policajnú hliadku. Pokiaľ tak neurobíte, poisťovňa môže plnenie zamietnuť. Pripoistenie platí aj v prípade poškodenia vozidla výtlkom. V tomto prípade však platí, že plnenie poistenia je platné len pri poškodení pneumatiky aj disku. V prípade poškodenia samotnej pneumatiky môže poisťovňa považovať túto škodu za spôsobenú defektom.
Nelegálne úpravy:
Samozrejmosťou pri kontakte s poisťovňou je aj otázka, či sa na vašom vozidle nachádzajú nejaké úpravy / tuning. Ak áno, a táto zmena nie je legálne schválená a zapísaná v technickom preukaze, s poistným plnením sa môžete s určitosťou rozlúčiť.
Rada na záver:
Pokiaľ ste už boli účastníkom dopravnej nehody, pravdepodobne viete čo všetko vás čaká a čo je potrebné zabezpečiť. Pokiaľ sa vám nehody doteraz vyhýbali a náhodou k nejakej dôjde, je potrebné urobiť si čo najviac fotografií, ktoré vám môžu neskôr pomôcť s obhajovaním sa. Dnes už je známe, že niektoré poisťovne si najímajú externé spoločnosti, ktorých úlohou je minimalizovať šancu vyplatenia náhrady škody. Čím viac foto-dokumentácie máte, tým máte väčšiu šancu dostať sa k peniazom, na ktoré máte nárok.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: