S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Ken Block Škoda Fabia

Ken Block má nové auto. Je to Škoda Fabia R5

Ken Block – je dlhodobo známe meno vo svete motoršportu. Okrem toho, že je profesionálny jazdec rally v tíme Monster World Rally Team sa do povedomia verejnosti dostal najmä videami zo série Gymkhana, v ktorých za často rôznych bizarných situácií predvádzal svoje majstrovstvo za volantom. Väčšina videí bola podporovaná značkami ako Ford či Subaru, no dnes už 53 ročný Ken nezanevrel ani na ostatné značky.

Niekoľkoročná zmluva s divíziou Ford Performance sa skončila a jazdec sa začal obzerať po niečom novom – a možno netradičnom. Bola to Škoda Fabia vo verzii R5. Áno, pre nás úplne bežné auto, no pre ľudí z USA niečo netypické. Treba však podotknúť že bola takpovediac prekopaná, pretože Fabia R5 je ladená, nastavená a rovnako aj výkonovo obmedzená podľa zásad asociácie FIA. Rally séria v Amerike pod pravidlá FIA nespadá, preto bolo možné vytiahnuť z nej maximum a aerodynamickými doplnkami upraviť aj jej karosériu. Fabia R5 s tradičným Monster polepom zažila už aj svoju premiéru.

Úspešná premiéra

Ken Block so svojou novinkou výborne zajazdil 100 Acre Wood Rally, kde skončil na druhom mieste. Prvenstvo mu vyfúkol jeho kolega v adrenalínových šialenostiach Travis Pastrana. A čo o tamto aute hovorí jeho nový majiteľ? Prirovnal ho k svojej pôvodnej Fieste, s ktorou sa mu darilo vyhrávať rôzne preteky, dodal však, že na základe historických výsledkov bude Fabia zrejme o niečo lepšia. K tomu môžeme dodať len toľko, že takáto forma reklamy je skutočne dobrým základom pre možnú budúcu expanziu vozidiel Škoda do USA.

Technické parametre

Na záver si môžeme zhrnúť technické parametre „sériovej“ Fabie. O pohon vozidla sa stará turbom preplňovaný štvorvalcový motor VW EA888 s objemom 1,6 litra, základným výkonom približne 286 konských síl a krútiacim momentom 420Nm. Najvyššia rýchlosť závisí od nastavenia prevodovky, no v dlhších kvaltoch je to cez 200km/h. Bezmála 4 metre dlhá a 182 centimetrov široká Fabia váži iba 1230 kilogramov. A spotreba? To asi nie je potrebné pri takýchto autách riešiť, no len pre zaujímavosť je to približne 60l / 100km pri pretekoch. Cena samotného auta môže byť rôzna, závisí to najmä na nastaveniach a výbave. Najčastejšie sa ale hovorí o sumách medzi 180 000 až 200 000 eur.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: