Letné vs. zimné pneumatiky

letné a zimné pneumatiky

Aký je rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami?

Letné vs. zimné pneumatiky

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký je rozdiel medzi pneumatikami určenými na rôzne sezóny? Je toho viac ako len rozdielny dezén. Celková konštrukcia danej pneumatiky je navrhnutá tak, aby sa jej funkčnosť čo najviac prispôsobila aktuálnym podmienkam. V tomto článku si rozoberieme ďalšie dôležité vlastnosti, ktoré majú nemalý vplyv aj na bezpečnosť a zdravie posádky vozidla.

Letné pneumatiky

Dezén letnej pneumatiky – Dezén letných pneumatík obsahuje zväčša menej drážok. To zvyšuje priľnavosť pneumatiky o vozovku, na jej suchom i mokrom povrchu. Zároveň tým znižuje valivý odpor, čo môže mať pozitívny vplyv na spotrebu pohonných hmôt.

Zmes letnej pneumatiky – Pneumatiky určené pre letnú sezónu sú vyrobené z materiálu, ktorý je prispôsobivejší vyšším teplotám. Poskytuje ideálnu priľnavosť a rýchlejšie sa dokáže zohriať.

Teplota letnej pneumatiky – Letné oneumatiky sú navrhnuté tak, aby zabezpečovali optimálnu funkčnosť vo vyšších teplotách

Zimné pneumatiky

Dezén zimnej pneumatiky – Zimné pneumatiky majú výrazne hlbší a hustejší vzor. Takýto dezén pomáha udržať dostatočnú priľnavosť pri jazde v snehu a v blate. Navyše pomáha tieto „nečistoty“ dokonale odvádzať.

Zmes zimnej pneumatiky – Zimné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnej gumovej zmesi, ktorá pomáha zaisťovať priľnavosti a ovládateľnosti vozidla na snehu.

Teplota zimnej pneumatiky – Špeciálna gumová zmes zimnej pneumatiky si dokáže udržiavať vyššiu pružnosť aj v prípade mrazivého počasia.