S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Majitelia majte sa na pozore. Tieto autá sa na Slovensku kradnú najviac

Prečo sa autá stále kradnú?

Zrejme je úplne jedno aký zabezpečovací systém máte vo vašom vozidle. Skúsenosti hovoria o tom, že ak je dnes vyvinutý nový zabezpečovací prvok, do rána sa nájde minimálne jeden „majster“ ktorý ho dokáže prekonať. Dôležitá je teda nie len prevencia, ale tiež opatrnosť a systematické parkovanie. Z akého dôvodu sa vôbec autá kradnú? Samozrejme z finančného a to hneď na niekoľko spôsobov.

Krádež auta na diely

Tým prvým je krádež za účelom rozpredania náhradných dielov. Jedná sa pritom o najčastejší dôvod odcudzenia motorového vozidla. A prečo? Jednoducho povedané, páchatelia asi nemajú dostatočné kontakty na opätovnú legalizáciu vozidla a kto by kontroloval pôvod náhradných dielov na inzertných portáloch. Z osobných skúseností vieme, ako sofistikovaná táto krádež dokáže byť. Je to zopár rokov dozadu, kedy nášmu kolegovi z pred paneláku odcudzili vozidlo. O pár hodín neskôr ho polícia našla v kamióne na hraniciach s Poľskom rozobrané do skrutky. Všetko teda nasvedčovalo tomu, že chlapi nezaháľali a s rozoberaním začali okamžite po krádeži.

Ktoré sa u nás za účelom rozpredania kradnú najviac? Predsa tie, ktoré sú u nás najrozšírenejšie čím vzniká príležitosť rýchleho zbavenia sa dielov – teda dôkazov a ruka v ruke s tým rýchleho zárobku. Na Slovensku kraľujú tento smutnej štatistike modely ako Škoda Octavia, Škoda Fabia, Škoda Rapid, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat. To ale neznamená, že od zajtra môžete vašu Daciu nechávať pred panelákom s otvorenými oknami a kľúčmi v zapaľovaní.

Krádež za účelom predaja

Verte či nie, kontakty na správnych miestach niekomu nechýbajú. Aj na Slovensku bol riešený prípad organizovanej skupiny zlodejov, ktorí mali vo svojej partii nie len policajtov, ale dokonca aj technikov vykonávajúcich kontrolu originality. Nebol tak žiaden problém z kradnutého auta urobiť znova legálne prihlásené vozidlo. Všetky konkrétne vozidlá boli logicky ukradnuté v zahraničí a postupne dovážané k nám. To isté sa však deje aj u nás. Množstvo odcudzených áut putuje do zahraničia, kde sa z nich za úplatky na správnych miestach stávajú legálne dovezené a „kúpené“ kusy.

V prípade krádeže vozidla za účelom jeho následného predaja v zahraničí sa zlodeji zameriavajú na luxusné vozidlá rôznych kategórií. Dokonca sa môže jednať aj o konkrétny model podľa objednávky zo zahraničia.

Krádež pre inú trestnú činnosť

Niekomu stačí ukradnúť evidenčné čísla, iný potrebuje celé auto. Pokiaľ sa jedná o krádež vozidla za účelom spáchania iného trestného činu, zlodeji preferujú SUV s vyšším výkonom. Preto vyhľadávajú značky akými sú Porsche, Mercedes alebo BMW. Majú dostatok priestoru pre prevoz čohokoľvek a najmä silu v prípade vytrhávania bankomatov zo stien a podobných šialeností. Medializované prípady potvrdzujú, že ani Slovensko nie je výnimkou v prerážaní si ciest do klenotníctiev práve veľkými SUV.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: