S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Prečo motor žerie olej

Motor žerie olej - čo môže byť príčinou?

Olej je jednou z najdôležitejších prevádzkových kvapalín, potrebnou pre správny chod motora a priamo úmerná tomu by mala byť aj starostlivosť oň. Občas ale ani pravidelná výmena nedokáže nezabrániť jeho strate v motore a preto sa dnes pozrieme na najčastejšie príčiny úniku, alebo aj spotreby motorového oleja. Rovnako si povieme niečo o prevencii pred možnými problémami a začať tak môžeme práve spomenutou údržbou:

Interval výmeny
Motorový olej obsahuje množstvo prísad pre dosiahnutie jeho požadovaných vlastností. Tie sa však časom vplyvom tlaku, teploty, namáhania a pohlcovania rôznych nečistôt strácajú. Okrem mazania je olej tiež dôležitý pre ochladzovanie motora a v neposlednom rade zabraňuje jeho korózii. Pravidelná výmena sa tak stáva nevyhnutným krokom pre udržanie agregátu v správnej kondícii. Aký by mal byť interval výmeny? Priemerný interval výmeny minerálnych olejov je udávaný na 12 000 – 15 000 km a 15 000 – 17 000 pre syntetické motorové oleje. Absolútne nič sa nestane, pokiaľ tento interval skrátite a budete meniť olej častejšie. Niektorí výrobcovia ponúkajú takzvané LONG LIFE oleje, s intervalom výmeny až 20 000 – 30 000km. Takéto možnosti mechanici vo všeobecnosti neodporúčajú, pretože čím dlhšie olej v motore pôsobí, tým vyššia je jeho kyslosť – práve tá spôsobuje vnútornú koróziu.

Rozsvietená kontrolka
Ak sa raz rozsvieti kontrolka oleja, viete že niečo nie je v úplnom poriadku. Prvoradé je okamžité odstavenie vozidla a vypnutie motora, aby neprišlo k jeho poškodeniu. Častejšou príčinou tohto upozornenia je nízka hladina a s tým spojený nedostatočný tlak oleja. Obidva prípady spôsobujú rýchle prehrievanie agregátu, ktoré môže viesť až k jeho úplnému zadretiu. Kam sa olej stratil?

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: