Na aute pískajú brzdy. Prečo sa to deje?​

pískanie bŕzd na aute piskajuce brzdy

Na aute pískajú brzdy. Prečo sa to deje?

Pískanie bŕzd na aute

Pokiaľ na aute pískajú brzdy, je to nie len nepríjemné, ale tiež nebezpečné. Nakoľko brzdový systém je hlavným prvkom bezpečnostnej výbavy vozidla, všetky jeho časti by mali byť neustále v dokonalej kondícii. Z akého dôvodu môžu brzdy pískať?

  • Opotrebované brzdové platničky: Keď sa brzdové platničky opotrebujú, v drzdách vznikne priamy kontakt kovu s kovom, ktorý pri brzdení vytvára pískavý zvuk. Tento zvuk je varovným signálom, že je čas vymeniť brzdové platničky.

  • Brzdný prach: Pri brzdení, teda trení brzdových platničiek o brzdový kotúč vzniká takzvaný brzdný prach. Prach z brzdových platničiek sa môže usadiť na brzdových komponentoch a spôsobiť pískanie pri brzdení.

  • Korózia na brzdovom kotúči: Vlhkosť a soľ z ciest môžu spôsobiť koróziu na povrchu brzdových kotúčov. Keď sa pri brzdení platničky dostanú do kontaktu s takto nerovným povrchom, môže to vytvoriť pískavý zvuk.

  • Nesprávne upevnené alebo nekvalitné brzdové komponenty: Ak nie sú brzdové doštičky alebo kotúče správne upevnené, môžu vibrácie pri brzdení vytvárať pískavý zvuk. K pískaniu bŕzd môže viesť aj použitie lacných / nekvalitných alebo nevhodných brzdových komponentov

  • Suché alebo poškodené vodiace čapy brzdových strmeňov: Ak sú vodiace čapy brzdových strmeňov suché alebo poškodené, môže to spôsobiť nepravidelné opotrebovanie brzdových doštičiek, ktoré časom spôsobí pískavý zvuk.

  • Vysoký obsah kovu v brzdových doštičkách: Niektoré brzdové doštičky, používané zväčša pri výkonnejších vozidlách, majú vyšší obsah kovových častíc, čo môže pri brzdení vytvoriť pískavý zvuk. Ten zmizne po dostatočnom zahriatí bŕzd.

Prečítajte si tiež:

Štartovanie so stlačenou spojkou - Prospieva alebo škodí motoru?

štartovanie so stlačenou spojkou

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: