S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Novela zákona schválená! Nové ŠPZ budú viazané na vozidlo alebo majiteľa

Poslanci rozhodli – nový systém vydávania a prenášania tabuliek s evidenčným číslom vozidla podporilo 105 zo 129 prítomných poslancov. Táto novela zákona o cestnej premávke by mala byť platná od 1.3.2022. Najskôr ju ešte musí podpísať prezidentka Slovenskej republiky Z. Čaputová.

Viazanosť evidenčného čísla vozidla na okres trvalého pobytu vlastníka sa vypúšťa úplne. Zároveň sa navrhuje možnosť ponechania EČV pre predávajúceho pri zmene držby vozidla na inú osobu. Tabuľky si tak bude môcť predávajúci prideliť na svoje ďalšie zakúpené vozidlo. Tu je potrebné podotknúť, že tabuľky s evidenčným číslom si bude možné ponechať bez toho, aby boli pridelené na iné vozidlo, maximálne 1 rok.

Poslanci argumentujú tým, že takýto systém výrazne ušetrí finančné prostriedky štátu za neustály nákup nových tabuliek. V konečnom dôsledku by sme mali ušetriť aj my, obyčajný ľudia, keďže za nové evidenčné číslo pri prepise z jedného okresu do druhého okresu sme si priplácali 33€. Schválený bol aj ďalší návrh z dielne SaS, podľa ktorého budú zavedené celoslovenské evidenčné čísla. Bežne používané SKRATKA OKRESU – PORADOVÉ ČÍSLO – DVE PÍSMENÁ sa zmení a miesto skratky okresu sa začne systémom AA, ako je to dnes pri koncových písmenách (AA-001AA)

Aj po účinnosti týchto zmien však musia byť vydané všetky naskladnené tabuľky. Možnosť vytvorenia vlastného evidenčného čísla ďalej zostáva, avšak s drobnou zmenou ktorá je logická. Nie je možné zakúpiť si vlastnú ŠPZ v štandardnom formáte, ani vo formáte štátnych či diplomatických vozidiel.

Ďalším veľkým pozitívom, ktoré nám ušetrí množstvo času, je úprava prihlasovania a odhlasovania vozidla. Zatiaľ čo dnes majiteľ vozidla musí so splnomocním od kupujúceho vozidlo odhlásiť na dopravnom inšpektoráte vo svojom okrese a kupujúci si ho následne prihlásiť v tom svojom, po novom sa to bude všetko vykonávať na jednom mieste – a to kdekoľvek na Slovensku.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: