S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Šetrná jazda vplýva na motor negatívne. Občas je potrebné ho poriadne vytočiť!

Cena pohonných hmôt, pocit vyššej bezpečnosti pasažierov vozidla alebo jednoducho zbytočné nezaťažovanie agregátu mnohých motoristov núti držať svoje otáčky v čo najnižších číslach. Snaha ušetriť nejaké to euro za tankovanie sa ale postupom času môže obrátiť na zvýšené servisné náklady. Dlhodobá, alebo príliš šetrná jazda škodí motoru oveľa viac, ako ste si možno doteraz mysleli. Prečo je to tak?

V prvom rade si treba uvedomiť fakt, že motor pre účinné vyčistenie spaľovacej komory a rovnako tak aj výfukového potrubia, potrebuje určitú teplotu a tlak. V opačnom prípade sa na vnútorných stranách rôznych častí motora vytvárajú usadeniny, ktoré na jeho funkciu pôsobia pochopiteľne nepriaznivo. V konkrétnych číslach to možno opísať nasledovne: Nečistoty sa v motore usádzajú najmä pri teplote nepresahujúcej približne 325°C. Pri prekročení tejto teploty nie len že prestanú vznikať, ale tie, ktoré sa už stihli „zabývať“ sa začínajú pomaly uvoľňovať. Jednorázová jazda diaľnicou po rokoch dusenia motora však určite nie je postačujúcou a preto je všeobecne odporúčané striedať šetrný a dynamický režim jazdy.

EGR ventil sa ti poďakuje

Okrem zníženia záťaže kľukového hriadeľa a iných rotačných komponentov sa mnohým majiteľom vozidiel vybavených *EGR* ventilom poďakuje práve on. Táto ekologická vychytávka snažiaca sa redukovať množstvo vypúšťaných emisií je továrňou na tvorbu usadenín. Exhaust Gas Recirculation pre svoju správnu funkčnosť potrebuje dostatok otáčok, v opačnom prípade môžeš čoskoro očakávať trhanie pri akcelerácii, dusenie motora, komplikované štartovanie aj zvýšenú dymivosť.

Ako sa hovorí: všetkého veľa škodí, preto ani s nadmerným vytáčaním motora to nie je dobré zbytočne preháňať. Ak si doteraz jazdil na 1500 otáčkach a už pri 1800 radil na vyšší prevodový stupeň, neznamená to že od teraz musíš jazdiť nonstop na plný plyn. Riskuješ tým poškodenie pohyblivých častí motora, či dokonca zadretie vplyvom vysokej teploty na zníženie viskozity motorového oleja. Proste jazdi s rozumom.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: