S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Športový výfuk - dokáže skutočne zvýšiť výkon?

Pokiaľ aj ty patríš do skupiny mladých šoférov, tvojou hlavou určite prebehla minimálne jedna myšlienka o úprave výfukového systému. Väčšinou sa to začína výmenou sériového zadného tlmiča za športový. Niekto si myslí že aj takáto banálna výmena komponentu dokáže vozidlu dodať druhý dych v podobe navýšenia výkonu, no pravda je niekde uprostred.

To čo ti zadný športový tlmič dokáže zaručene pridať, je výraznejší zvukový prejav tvojho auta. Pokiaľ očakávaš iba to, na trhu je množstvo výrobcov a modelov – od tých najlacnejších, až po drahšie, značkové, ladené. Ak však očakávaš nárast výkonu aj to má svoje pravidlá a pri výmene tlmiča to nemôže skončiť. Je to predsa len jeden komponent z celej výfukovej sústavy, ktorá musí fungovať ako celok. Základom, rovnako ako pri každej úprave, je siahnuť hlbšie do peňaženky.

Už tento faktor odradí väčšinu ľudí odhodlaných zo svojho auta dostať niečo viac. Vylepšenie tohto systému zahŕňa nie len výrobu a inštaláciu kompletne nového potrubia, ale tiež výrobu výfukových zvodov na mieru – tá je finančne náročnejšia. Samozrejme že niektorí ľudia sa rozhodnú vyrobiť si ich svojpomocne, no ide o technicky náročný proces, ktorý ich v konečnom dôsledku o výkon pripraví. Výfukové zvody vyrobené na mieru dokážu zvýšiť výkon motora vďaka efektívnejšiemu odvodu výfukových plynov zo spaľovacieho priestoru a zároveň mu dodajú pekný športový zvuk.

K často vykonávaným úpravám systému patrí aj odstránenie katalyzátora. Áno auto bude ľahšie o 5 kilogramov, áno výfukové plyny budú prúdiť plynulejšie, no tento krok je nelegálny. Navyše vozidlo bez tohto komponentu asi len ťažko prejde emisnou kontrolou. Nie len že namerané hodnoty budú príliš vysoké, diel je kontrolovaný pracovníkom technickej stanice aj vizuálne.

Oplatí sa teda do tuningu výfukového systému investovať? Za nás určite áno, no je potrebné vopred si premyslieť čo tým sledujem. Ak chcem lepší zvuk, stačí mi pár eur na športový tlmič. Ak sa naopak ohliadam po spôsobe zvýšiť svojmu autu výkon, podstatné je neskončiť po výmene jedného dielu ale postupne prepracovať celú výfukovú sústavu.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: