S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Športový vzduchový filter - oplatí sa ho používať?

Vzduchový filter je jednou z dôležitých súčastí nasávacieho systému motora. Jeho hlavnou úlohou je čistenie vzduchu pri vstupe do sacieho potrubia, ktorý je touto cestou vháňaný do spaľovacieho priestoru. Bežný filter vzduchu, ktorým je vybavené každé vozidlo, vydrží približne 30 000 kilometrov a jeho výmena nie je finančne ani technicky náročná. Prečo ale mnoho najmä mladých ľudí vymieňa klasický vzduchový filter za športovú náhradu?

Výhody športových filtrov

Za najväčšiu z výhod športových vzduchových filtrov sa považuje ich životnosť. Výrobcovia ich označujú ako doživotné, no samozrejme je potrebné ich pravidelné čistenie od nánosov nečistôt. Druhým pozitívnym prínosom pre motor je zvýšenie výkonu, ktoré je udávané v hodnotách 2 až 4% pôvodného výkonu. Nie, ani inštalácia tohto športového komponentu vás po dupnutí na plyn nezarazí do sedadla vo vašej Felícii, no jeho umiestnenie je viac ako dôležité. Veľa majiteľov áut demontuje pôvodný airbox a bez akéhokoľvek plánu namontuje nový filter tam, kde je zrovna miesto. Pôvodný prívod k filtru bol navrhnutý inžiniermi pre nasávanie vzduchu v optimálnej teplote, aby motor fungoval čo najefektívnejšie. Nepremyslené umiestnenie náhradného dielu môže spôsobiť, že o nejaký ten výkon prídete a navyše sa môže negatívne podpísať aj na spotrebe paliva.

Oplatí sa doň investovať?

Športový vzduchový filter možno kúpiť už za cenu dvoch / troch klasických filtrov, no pokiaľ sa budete rozhliadať po niečom značkovom, cena môže vzrásť až na stovky eur. Určite sa doň oplatí investovať najmä majiteľom vozidiel s atmosférickým motorom s vyšším objemom. Taktiež je odporúčané ho kombinovať s ďalšími úpravami nasávacieho systému pre dosiahnutie vyššej efektivity. Majitelia mestských vozidiel s nízkym výkonom sa síce jeho navýšenia nedočkajú, no pokiaľ sa chcú zbaviť starostí s jeho pravidelnou výmenou, športový filter je jedným z dobrých riešení.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: