S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

10 FAKTOV - ktoré ti rozšíria rozhľad vo svete áut (časť 1)

1.

Enzo Ferrari raz povedal jednému konštruktérovi traktorov: Môžeš šoférovať traktor, ale nikdy nebudeš schopný správne šoférovať Ferrari. Reakciou muža bol sľub, že vytvorí lepšie super športové auto. Tento muž sa volal Ferruccio Lamborghini.

2.

Prvé vozidlo na svete, ktorého 8 valcovému agregátu dopomáhalo turbo, bol Oldsmobile Cutlass Jetfire z roku 1962. Kvôli zvýšenej cene a zníženej spoľahlivosti sa predávalo iba necelý rok.

3.

Prvé stierače si v roku 1903 dala patentovať Mary Andersonová z Alabamy. Systém ramienka so stieracou gumičkou ovládaný z vnútra automobilu však rôzne firmy odmietali, pretože v ňom nevideli potenciál.

4.

Prvou automobilkou, ktorá v roku 1913 začala používať pásovú výrobu bol Ford. Pôvodný čas výroby jedného kusu modelu T bol viac ako 12 hodín, no vďaka pásovej výrobe sa tento čas skrátil na 93 minút. V roku 1914 už vychádzal nový Ford z továrne priemerne každé tri minúty.

5.

Všetci dobre poznáme preslávené žlté taxíky v New Yorku. Mesto New York však patrí k najrušnejším miestam na svete a aj to je jeden z dôvodov, prečo je ich trúbenie nelegálne. V prípade že taxikár bezdôvodne zatrúbi, hrozí mu vysoká pokuta.

6.

Prvý štandardný bezpečnostný pás sa objavil vo vozidle Volvo Amazon v roku 1959. Jeho vynálezcom bol strojný inžinier Nils Bohlin, ktorý si za prínos do automobilového priemyslu vyslúžil niekoľko vyznamenaní. Spoločnosť Volvo neskôr umožnila voľne využívať svoj patent na bezpečnostné pásy aj ďalším výrobcom.

7.

Historicky prvá zmienka o „autách“ sa objavila už v roku 1214. Františkánsky mních Roger Bacon vtedy napísal: „Vozidlá budú vyrábané tak, že sa budú neuveriteľne rýchlo pohybovať bez zvierat.“

8.

Svoje super športové vozidlo v roku 1988 predstavila aj automobilka Peugeot. Aerodynamický model s názvom Oxia mal poukazovať na plány a vízie spoločnosti v budúcich rokoch výroby.

9.

Začiatkom 20. storočia, kedy sa na prepravu osôb hromadne využívali konské záprahy, bol nástup automobilov považovaný za ekologickú alternatívu dopravy. V tých časoch boli ulice plné konských výkalov.

10.

Prvá dopravná nehoda sa datuje na rok 1891, kedy sa v štáte Ohio v USA zrazili dva automobily. Ako vtedy fungovali dopravné predpisy a riešenie poistných udalostí, to naozaj netušíme.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: