S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

6 tipov, ako si správne vybrať svoje prvé auto

Množstvo mladších fanúšikov na našom Instagrame sa nás pýta, ako si správne vybrať svoje prvé auto. Ktoré je pre začiatočníka vhodné, ktoré naopak nie, či zvoliť naftový alebo benzínový motor a podobne. Naša odpoveď je taká, že neexistuje univerzálne vozidlo, s ktorým by mohol začínať každý čerstvý držiteľ vodičského oprávnenia. Pred kúpou svojho prvého auta je potrebné zodpovedať si na zopár základných otázok, ktoré nám s výberom zaručene pomôžu.

Cena prvého auta

Cena je jedným zo základných faktorov, nie len pri výbere svojho prvého auta. V tomto prípade je však o to dôležitejšia, nakoľko rozhoduje o výške mnohých ďalších nákladov spojených s jeho prevádzkou, ktoré vás môžu nepríjemne zaskočiť. Každý začínajúci šofér by mal myslieť na to, že po zakúpení vozidla je potrebné vytvoriť a uhradiť povinné zmluvné poistenie, prepis vozidla a ideálne vykonať základný servis ako výmena oleja, filtrov, sviečok, prípadne rozvodov. Na dohľad môže byť tiež technická a emisná kontrola. Tú treba nie len uhradiť, ale na jej podstúpenie vozidlo dostatočne pripraviť. V skratke povedané – ak mám rozpočet 1500€, nekúpim si auto za 1500€.

Posúdenie potreby

Ďalšia dôležitá otázka, ktorú je potrebné si pred výberom zodpovedať je: aké auto vlastne potrebujem? Ak plánujete z času na čas odviezť svojich rodinných príslušníkov, je nezmysel kupovať si dvojmiestne kupé. To isté platí ak viete, že veľkú väčšinu času budete vo vozidle sám a tým pádom nemá zmysel rozhliadať sa po 7 miestnych MPV. Netreba zabúdať na to, že aj typ karosérie môže vplývať na spotrebu paliva, výšku servisných nákladov a podobne. Preto je ideálnejšie si na začiatok zvoliť skôr menšie vozidlo a postupne s ním zdokonalovať svoje šoférske schopnosti v mestskej premávke, cúvanie či parkovanie.

Benzín alebo nafta

Internetové vojny o tom či je lepší benzín alebo nafta zrejme začínajúcim šoférom pri výbere moc nepomôžu. Aj keď majú vozidlá s naftovým motorom priemerne nižšiu spotrebu paliva a tiež tankujú lacnejšie, treba myslieť na tri veci. Tou prvou je, že oprava / servis naftového motora je často krát výrazne drahšia ako v prípade benzínového agregátu. Tou druhou, že vozidlá s naftovým pohonom sú primárne určené na prechádzanie väčších vzdialeností. A tou poslednou je zohrievania motora na prevádzkovú teplotu, ktoré trvá podstatne dlhšie. Pokiaľ teda plánujete jazdiť prevažne v meste, naftový motor nebude tou správnou voľbou. Benzínový motor má zasa nevýhodu v podobe vyššej spotreby paliva a rovnako vo výrazne vyšších otáčkach pri diaľničných rýchlostiach – čo sa opäť podpisuje nie len na spotrebe, ale aj na opotrebení pohyblivých častí.

Automat alebo manuál

O výhodách a nevýhodách oboch typov prevodoviek sme písali TU, no hovorí sa, že každý správny šofér by mal začínať s manuálnou prevodovkou. Naučí sa tak lepšie chápať jej reakcie, využiteľnosť a správanie sa v rôznych krízových situáciách. Niekomu to ale s manuálom nejde, vie že sa so svojim „novým“ vozidlom denne ocitne v dopravnej špičke, prípadne si chce celkovo dopriať komfortnejšiu jazdu, preto nebudeme tvrdiť že pre čerstvého šoféra je automatická prevodovka vylúčená. Opäť je len potrebné určiť si na základe výhod a nevýhod, ktorý z daných typov je pre vás ideálnejší.

Majte širší rozhľad

To sa ľahšie povie ako dodrží. Najmä mladí ľudia, ktorí si skôr potrpia na výzor vozidla ako na jeho jazdné vlastnosti, úroveň výbavy či spoľahlivosť motora. Ak chcem BMW, tak chcem BMW a hotovo. Pravdou však je, že podstatnejšia by mala byť práve spoľahlivosť a požadovaná výbava. Spíšte si jednotlivé body od typu motora až po USB port na rádiu a bez ohľadu na výrobcu hľadajte. Možno zistíte, že vozidlo inej značky vám dokáže toto všetko ponúknuť tiež a navyše za výhodnejšiu cenu.

Využite testovaciu jazdu

Testovacia jazda vám pomôže nie len odhaliť rôzne skryté vady vozidla, rovnako pri nej môžete zistiť, či vám daná karoséria, prevodovka, motorizácia alebo výbava vyhovuje. Nie je hanba predajcovi povedať, že hľadáte niečo iné a táto vaša skúsenosť môže len prospieť ďalšiemu filtrovaniu toho správneho prvého auta.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: