S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

automatická vs manuálna prevodovka automat alebo manuál

Manuálna vs. Automatická prevodovka. Aké sú výhody a nevýhody oboch typov?

Ste zástancom manuálnej alebo automatickej prevodovky? Aj toto je často diskutovaná téma a hlavne jeden z nekonečných bojov medzi autičkármi. Všetci sa snažia zastať si to svoje, no pravdou je, že oba typy prevodoviek majú svoje výhody aj nevýhody. Začnime teda tradičnejším manuálom:

Manuálna prevodovka

Prvou a asi najzásadnejšou výhodou je nižšia nákupná cena vozidla s manuálom. To sa týka nie len kúpy nového vozidla zo showroomu, ale tiež niekoľkoročnej jazdenky. Ďalším plusom je možnosť rozhodnúť sa, kedy zaradíme danú rýchlosť, čo nám môže pomôcť v niektorých krízových situáciách. Výhodou je tiež možnosť efektívnejšieho rozjazdu do kopca a nakoniec samotný kontakt s radiacou pákou. Častejší kontakt s ňou nám môže pomôcť včas odhaliť rôzne poškodenia, ktoré na prevodovom ústrojenstve mohli vzniknúť.

Všetko pre má aj svoje proti, teda ani manuálna prevodovka nepatrí k dokonalým. Jej najväčšia nevýhoda sa prejaví, keď sa ocitneme v dopravnej zápche. Neustále stláčanie spojkového pedálu a radenie rýchlostí je už po pár minútach nanajvýš otravné. Ruka v ruke s tým prichádza vyššia možnosť poškodenia niektorého z komponentov ústrojenstva vplyvom častejšieho namáhania. K pozitívam tiež nepatrí staré známe „počítanie zubov“ či zlozvyk, nechávať ruku položenú na radiacej páke. Popri aktuálnej modernizácii systémov podporujúcich komfort jazdy si manuál nemusí rozumieť s množstvom autonómnych prvkov.

Automatická prevodovka

Možnosť využívať vo svojom vozidle automatickú prevodovku prispieva najmä k zvýšeniu komfortu prepravy bez nutnosti venovať sa ďalším veciam okrem volantu a pedálov – dvoch pedálov. Navyše automatické radenie výrazne minimalizuje riziko nechceného mechanického poškodenia nie len častí prevodovky, ale tiež komponentov agregátu jeho častým vytáčaním alebo podtáčaním. Výborne si rozumie s autonómnymi prvkami novších vozidiel, ale aj s bežnými ktoré využívajú napr. tempomat.

K nevýhodám, ako už bolo spomenuté, patrí hlavne vyššia nákupná cena a rovnako aj vyššia cena servisných zásahov a údržby. Nech už teda patríte do ktorejkoľvek skupiny nadšencov, nezabúdajte na pravidelnú kontrolu prevodového ústrojenstva a rovnako na výmenu prevodového oleja. Množstvo ľudí tvrdí, že olej je doživotný. Nie vždy je to však pravda a aj takáto banálna maličkosť dokáže poriadne prevetrať vašu peňaženku.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: