Kvalitné zimné pneumatiky s dostatočnou hĺbkou dezénu sú základom každej bezpečnej jazdy v zimných mesiacoch. Nie všetci však dbajú na pravidelnú výmenu starších pneumatík, preto vám možno niektorý z nasledujúcich tipov pomôže udržať ich životnosť čo najdlhšie. Dôležitá je najmä vizuálna kontrola ich stavu pred jazdou. Základom by tiež malo byť preventívne zmeranie ich tlaku, ideálne keď sú pneumatiky ešte studené.
Testy, vykonávané výrobcami pneumatík dokazujú, že dezén hnacieho kolesa sa dokáže opotrebovať až 4x rýchlejšie ako dezén kolesa hnaného. Preto je jedným zo základov správneho využívania pneumatík ich vzájomná výmena medzi nápravami. To by sa malo vykonať približne raz za zimnú sezónu. Rovnomerným využívaním na oboch nápravách sa výrazne predĺži ich životnosť.
V príliš chladnom počasí tlak v pneumatikách pochopiteľne klesá. Preto je ideálne nafúkať ich približne o 0,2 baru viac, ako je bežné. Aj tento krok dokáže efektívne regulovať opotrebenie pneumatík a navyše zlepší jazdnú stabilitu vozidla. Ďalší krok neplatí len v zime, ale pre maximálne zachovanie stavu pneumatík je rozhodujúci. Vyvarujte sa prudkému brzdeniu či rozbiehaniu, prudký prejazd zákrutami tiež dezénu neprospieva.
Hĺbka dezénu či dátum výroby pneumatík nie sú určené pre policajtov, no každý šofér by mal tieto veci kontrolovať hlavne kvôli sebe. Ide predsa o vašu bezpečnosť a bezpečnosť vašich pasažierov. Vozidlo môže byť vybavené rôznymi systémami pre kontrolu stability, no tie sa bez dostatočnej trakcie pneumatík stávajú nefunkčnými. Dátum výroby pneumatík nájdete na bočnej strane v podobe štyroch čísel. Prvé dne oznamujú týždeň výroby a druhé dve rok. Pokiaľ teda pneumatiky majú už nejaký ten čas za sebou, neriskujte a pre istotu si zaobstarajte nové.