Ako znížiť emisie auta

Ako znížiť emisie motora auta

Ako znížiť emisie auta? Tipy, ako úspešne prejsť emisnou kontrolou

Emisná kontrola

Negatívny výledok emisnej kontroly vozidla už prekvapil nejedného z nás. Pritom jazdíme na aute z tohto tisícročia, z výfuku sa nevalí kúdol dymu všetkých odtieňov, no namerané hodnoty boli na úspešné absolvovanie aj tak príliš vysoké. Čo môže spôsobovať ich vznik a ako môžeme dopomôcť k znúženiu emisií vychádzajúcich z výfukového systému? 

Ako znížiť emisie?

To je otázka, ktorú si kladie zrejme každý motorista pred absolvovaním emisenj kontroly. Zväčša je potrebné pozieť sa na viacero možných príčin vzniku ich vyšších hodnôt. Práca spaľovacieho motora vytvára isté množstvo CO2 už od jeho prvej otáčky. Hodnoty sa ale pribúdajúcim vekom vozidla zvyšujú. Prečo? Nečistota, opotrebenie súčiastok, usadeniny, ale aj prísnejšie normy. Tu je zopár tipov, ako môžeme emisné hodnoty vozidla ešte pred absolvovaním kontroly rýchlo znížiť.

Výmena filtrov: Palivový filer aj vzduchový filter zohrávajú dôležitú úlohu pre správne dávkovanie zmesi do spaľovacieho priestoru motora. Ak má vzduch alebo palivo sťažený prístup do motora, môže sa vytvoriť nesprávny kompresný pomer, ktorý má na výsledné hodnoty emisií veľký vplyv.

Lambda sonda: Lambda sonda je senzor, ktorý má čo dočinenia s množstvom paliva a vzduchu prúdiaceho do motora. Na základe nameraných hodnôt pomáha optimalizovať spaľovanie. Pokiaľ je senzor poškodený alebo zanesený, riadiaca jednotka dostáva mylné informácie a teda nenastavuje množstvo vzduchu a paliva správne.

EGR ventil: EGR ventil recirkuluje časť výfukových plynov späť do sacieho potrubia a tým pomáha znížiť emisie. Problémom však môže byť karbón, ktorý pri tomto cykle vzniká. Je potrebné minimálne skontrolovať stav EGR ventilu a v prípade potreby ho nechať naozaj odborne vyčistiť alebo vymeniť.

Oprava poškodeného výfuku: V prípade, že je výfukové potrubie poškodené, alebo je poškodený niektorý z tlmičov, namerané hodnoty emisií budú zásadne vyššie. Je to práve kvôli nasávaniu takzvaného „falošného“ vzduchu. Pred emisnou kontrolou sa preto na 100% presvedčte, že je celý výfukový systém dokonale utesnený.

Prečítajte si tiež:

Čierny dym z výfuku - čo ho spôsobuje a ako problém odstrániť?

Čierny dym z výfuku

Katalyzátor: Obľúbená súčasť výfukového systému. Ako každé zlepšovátko na zníženie emisií, aj katalyzárot má slove negatívne stránky. Hlavnou z nich je jeho známe postupné upchávanie. Relatívne nižšie zanesenie jeho kanálikov je možné vyriešť dlhšou jazdou po diaľnici, kedy sa takzvane vypáli. V horšom štádiu bude potrebné podstúpiť jeho čistenie prípadne výmenu za nový kus.

Kvalitné palivo: Palivo je jedným zo základných parametrov pre optimalizáciu vzniknutých emisií. Pred samotnou kontrolou natankujte drahšie, kvalitnejšie palivo.

Hlbší servis: Existujú aj ďalšie postupy, ktorými možno dosiahnuť optimálnejšie hodnoty, budú však potrebvať odbornejší zásah do motora a jeho súčastí. Odporúča sa napríklad dôkladná kontrolasprávnej funkčnosti chladiaceho systému, nakoľko optimálna teplota má taktiež vplyv na emisie. Nastavenie vstrekovačom môže dopomôcť k správnemu dávkovaniu paliva do spaľovacieho priestoru motora. Výmena tesnení, ktorých stav po rokoch používania vozidla umožňuje prienik chladiacej kvapaliny alebo motorového oleja do spaľovacej komory. 

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: