Čierny dym z výfuku – čo ho spôsobuje a ako problém dostrániť?

Čierny dym z výfuku

Čierny dym z výfuku - čo ho spôsobuje a ako problém odstrániť?

Čierny dym z výfuku auta

Pri spozorovaní čierneho dymu vychádzajúceho z výfuku auta sa mnohí majitelia vozidiel cítia znepokojení. Tento problém, ktorý je častejšie pozorovaný u dieselových motorov, môže byť znakom rôznych mechanických problémov, či už banálnych, alebo vážnejších. V tomto článku sa pozrieme na hlavné príčiny vzniku čierneho dymu a aj na to, ako ich môžeme vyriešiť a znížiť tak množstvo splodín vychádzajúcich z výfuku.

Príčiny vzniku čierneho dymu

 • Nadmerné palivo v spaľovacej komore: Najčastejšou príčinou čierneho dymu je spaľovanie nadbytočného množstva paliva, teda bohatej zmesi. Toto môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako je napríklad problém so vstrekovačmi paliva, ktoré dodávajú viac paliva, než je potrebné.

 • Znečistený vzduchový filter: Keď je vzduchový filter znečistený alebo upchatý, motor nedostáva dostatok vzduchu, a to vedie k neúplnému spaľovaniu paliva a následnému tvoreniu čierneho dymu.

 • Problémy s turbodúchadlom: U vozidiel vybavených turbodúchadlom môže poškodenie alebo nefunkčnosť turbodúchadla spôsobiť neefektívne spaľovanie a produkciu čierneho dymu.

 • Chyby v palivovom systéme: Problémy s čerpadlom paliva, senzormi, alebo poškodené tesnenia môžu tiež viesť k nadmernému dodaniu paliva do spaľovacej komory.

 • Poškodený katalyzátor: Katalyzátor, ktorý je dnes už neoddeliteľnou súčasťou výfukového systému, môže byť tiež zdrojom problému v prípade, že je mechanicky poškodený alebo upchatý.

 • Spotreba motorového oleja: Najmä staršie vozidlá trpia vyššou spotrebou oleja ako je bežné. Môžu za to opotrebené piestne krúžky, ktoré časom stratili svoje vlastnosti a umožňujú tak vstup motorového oleja do spaľovacej komory.

Prečítajte si tiež:

Motor žerie olej - čo môže byť príčinou?

Prečo motor žerie olej

Čierny dym z výfuku - riešenia

 • Kontrola a výmena vzduchového filtra: Jedným z najjednoduchších krokov je ten, že skontrolujeme stav vzduchového filtra a v prípade potreby ho vymeníme.

 • Prehliadka a oprava vstrekovačov paliva: Ak vstrekovače paliva dodávajú viac paliva, než je nevyhnutné, môže byť potrebné ich vyčistenie alebo výmena.

 • Kontrola turbodúchadla: Ak má vozidlo turbodúchadlo, mali by sme ho podrobiť odbornej kontrole, či funguje správne. Poškodené alebo nefunkčné turbodúchadlo si bude vyžadovať opravu alebo výmenu.

 • Diagnostika palivového systému: Diagnostika systému zahŕňa kontrolu palivového čerpadla, senzorov a kontrolných systémov riadenia motora.

 • Prehliadka katalyzátora: Ak je katalyzátor poškodený alebo upchatý, budeme ho musieť podrobiť odbornému servisu a v horšom prípade výmene za nový

Čierny dym z výfuku - prevencia

To najmenej čo môžeme pre naše auto urobiť, je jeho pravidelná kontrola. Dodržiavaním pravidelnéhých servisných intervalov a včasným riešením menších nedostatkov môžeme predísť vzniku vážnych problémov. Rovnako nemôžeme podceňovať ani kvalitu benzínu či nafty, ktoré tankujeme. Kvalita paliva má vplyv nie len na výkon motora, ale hlavne aj jeho celkovú kondíciu a tiež stav palivového systému. Ten je zväčša hlavnou príčinou vzniku čierneho dymu, ktorý vychádza z výfuku.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: