S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

autofólie zákon

Čo hovorí zákon o okenných fóliách? Kedy sú legálne a kedy už nie?

Okenné fólie patria k trendom súčasnosti nie len vďaka zlepšeniu vizuálnej stránky vozidla, ale tiež pre ich bezpečnostné účinky. Jedným z nich je pohlcovanie slnečného žiarenia, vďaka čomu sa v lete interiér prehrieva podstatne menej a navyše je chránený pred UV žiarením. Ďalším plusom je znížená viditeľnosť do vozidla, teda aj vaša batožina je chránená o niečo viac.

Nakoľko sa však jedná o úpravu, ktorá obmedzuje pôvodný výhľad z vášho vozidla, táto zmena musí byť vykonaná v súlade so zákonom a podložená certifikátom. Samozrejme, okenné fólie si môžete nainštalovať aj doma, no treba počítať s tým, že pri najbližšej kontrole prídete o technický preukaz, prípadne ich budete musieť na mieste odstrániť. Preto odporúčame nechať si fólie nalepiť v na to určenej prevádzke, kde dostanete potvrdenie o montáži aj kartičku s typom danej fólie. Ani tento doklad vám však nebude stačiť, pokiaľ bude fólia nalepená na niektorom zo zakázaných miest. Čo hovorí vyhláška?

Inštalácia okenných fólií je povolená:

– Na vozidlách kategórie M1 a N1 na zadné bočné sklá a na zadné sklo pod podmienkou, že vozidlo je vybavené pravým vonkajším spätným zrkadlom.

– Na vozidlách kategórie M2 a M3 na zadné sklo, na bočné sklá určené na výhľad pre cestujúcich, okrem skiel dverí určených na výhľad z miesta vodiča, pričom tieto musia umožniť najmenej 50 % priepustnosti svetla a viditeľnosť do vozidla.

– Na ostatné vozidlá ( t.j. okrem vozidiel kategórie M1, M2, M3, N1 ) na zadné sklo, bočné sklá, ktoré sú určené na výhľad z miest pre cestujúcich, okrem skiel dverí, určených na výhľad z miesta vodiča.

– Pre bezpečnostné fólie na ochranu proti prerazeniu skla (len čírej farby), ktoré možno použiť na zasklených plochách vozidiel kategórie M1 a N, okrem čelného skla.

Inštalácia okenných fólií je zakázaná:

Inštalácia okennej fólie je zakázaná na čelnom skle a to platí aj pre bezpečnostnú fóliu proti rozbitiu skla. Tieniaca fólia je zakázaná ako na čelnom skle, tak aj na predných bočných sklách vozidla – teda na strane vodiča a jeho spolujazdca. To neplatí pre zatemňovací pás čelného skla. Ten však musí spĺňať nasledovné požiadavky a obmedzenia:

– Musí byť umiestnený mimo vzťažnej plochy čelného skla tak, aby sa zabezpečila ochrana proti oslneniu s plynulým prechodom zo 75 % na najmenej 40% priepustnosti svetla vrátane skla a bez plynulého prechodu najmenej 50 % priepustnosti svetla vrátane skla.

– Zatemňovací pás môže zasahovať najviac 100 mm od vrchného okraja čelného skla po celej jeho šírke a nesmie pohlcovať farbu návestných svetiel a svetelných signálov.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: