V aute sa vybila baterka

vybitá baterka v aute

V aute sa vybila baterka. Prečo sa to mohlo stať?

Vybitá baterka v aute

Vybíjenie batérie v aute môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Dnes sa pozrieme na niektoré hlavné príčiny, prečo sa baterka v aute môže vybíjať a tiež aj na to, ako možno jej pravidelnému zlyhávaniu efektívne zabrániť.

Časté príčiny vybitej baterky

Batéria je stará: Auto batérie majú obmedzený životný cyklus, a postupom času strácajú schopnosť udržiavať nahromadenú energiu. Ak máte batériu staršieho dáta výroby, môže byť potrebná jej výmena za novú.

Auto dlho stálo: Ak necháte svoje auto stáť dlhšie obdobie bez pohybu, batéria sa môže postupne vybiť. To sa týka najmä situácií, keď auto nepoužívate dlhšie obdobie.

Chybný alternátor: Alternátor je zodpovedný za dobíjanie autobatérie počas toto, keď je motor naštartovaný. Ak je alternátor chybný, baterka sa nemusí nabíjať dostatočne a v tom horšom prípade vôbec.

Stála spotreba energie: S častým problémom vybíjania baterky v aute sa spája aj stály odber jej energie. Ak zabudnete náhodou zapnuté svetlá či rádio, je jasné že batéria sa vybije. Môže sa ale stať, že dôjde k poruche elektroniky, ktorá aj po vypnutí motora a všetkých doplnkov výbavy, ponechá niektorý z elektronických komponentov zapnutý.

Nízka teplota: Auto batéria a nízka teplota nie sú zrovna najlepší kamaráti. Zvlášť, pokiaľ je baterka stará a oslabená. Jej účinnosť sa postupne s klesajúcou teplotou stráca a je možné, že nebude schopná naštartovať motor. 

Prečítajte si tiež:

Auto nejde naštartovať. Čo môže byť príčinou?

Auto nejde nechce naštartovať

Prevencia pred vybitím baterky

Ako každý diel v aute, ani baterka nie je úplne bezúdržbová. Pre jej správnu a dlhodobú životnosť je potrebné vykonávať jej pravidelnú kontrolu a udržiavať v nej dostatočé napätie. Dbajte na dostatočnú kontrolu pri vypínaní všetkých elektrických spotrebičov. Nezabúdajte ani na kontrolu stavu klinového / drážkovaného remeňa, ktorý poháňa alternátor. Pokiaľ nechávate vozidlo dlhšiu dobu odstavené, baterku radšej úplne odpojte alebo z času na čas naštartujte motor aby ju alternátor aspoň čiastočne oživil.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: