Fajčíš? Gratulujem… a navyše ak fajčíš aj vo svojom aute, nezabúdaj na to, že tým rapídne znižuješ jeho hodnotu. Okrem toho, že z každej medzery sa na teba pozerá smutný popol a pri troche „šťastia“ máš prepálené sedačky, je celý interiér vozidla krásne napáchnutý dymom. V takomto aute sa potenciálny kupec asi pohodlne cítiť nebude, takže to najlepšie čo môžeš urobiť je, nechať si tento zlozvyk len na von. Pokiaľ už je na to neskoro, zbaviť sa zápachu ti pomôže jeden z týchto jednoduchých korkov:
Prekrytie zápachu:
Je to síce účinné aj funkčné, ale zato krátkodobé. Väčšina ľudí siaha ihneď po rôznych aerosolových osviežovačoch vzduchu, ktoré nie len že po pár minútach strácajú svoju účinnosť, ale väčšina z nich nie je zrovna zdraviu prospešná. Zápach z interiéru neodstránia, maximálne ho na pár minút prekryjú svojou prenikavou vôňou a pod odvetraní je cigaretový odor späť.
Pohltenie zápachu:
Práve pohlcovanie zápachu je cesta, ako sa ho nadobro zbaviť. Problém je však v tom, že ide zväčša o zdĺhavý proces a väčšina z nás potrebuje mať všetko hneď. Najúčinnejšími pohlcovačmi zápachu v interiéroch vozidiel sú napríklad jedlá sóda, káva, ocot, šupky citrusov, ale aj drevené uhlie. Všetky z menovaných surovín majú výnimočné absorpčné vlastnosti, no pri používaní treba dávať pozor na ich negatívny vplyv. Napríklad káva ako bonus interiér pekne rozvonia ale na niektorých povrchoch môže zanechať škvrny. Preto je dobré ju nechať pôsobiť v nejakom obale. Aj citrusy zanechávajú vo vozidle príjemnú vôňu ale po kontakte s niektorým typom plastov môže dôjsť k ich vyblednutiu. Ocot naopak nevonia nič moc a preto je potrebné po jeho použití zdĺhavé vetranie. V prípade, že sa vám nechce trápiť s vysávaním rozsypanej sódy po celom aute, rôzne absorpčné prípravky možno zohnať tiež v spreji v každom oddelení autokozmetiky. Otáznou je už iba ich účinnosť.
Vyčistenie materiálov:
Pokiaľ nezaúčinkovali ani spomínané pohlcovače, bude potrebné sa pustiť do veľkého upratovania. Na začiatok je dobré zbaviť sa popola, ktorý môže byť napadaný aj v tých najmenších medzierkach. Len stiahnite dole manžetu z radiacej páky alebo ručnej brzdy a budete prekvapený. Po svedomitom vysávaní by malo prísť na rad hĺbkové tepovanie látkových materiálov a dôkladné vyčistenie plastov, najlepšie s prípravkom, ktorý obsahuje výťažok z citrónu. Na záver by bolo vhodné ešte vymeniť aj kabínový filter, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou tiež podstatne napáchnutý. Teraz už len hodiť na spätné zrkadlo nový Wunder-Baum a boj so zápachom máte úspešne za sebou.